Problem Tarlası Etkinliği

Problem Tarlası Etkinliği

Öğrencilerin hazır bulunuşluk ve akademik seviyelerindeki farklılıklara göre derslerimizde Problem Tarlası çalışmasını keyifle kullanabiliriz.

Etkinliğimizde öğrencilerimizin boyayarak tamamlamasını istediğimiz bir problem tarlası var. Öğrenciler boyamalarını doğru olarak çözdükleri problemlerden kazandıkları puanlara göre yapacaklar.

Başlangıç seviyesindeki kolay problemler 1 puan, orta seviye problemler 2 puan ve güçlük derecesi en yüksek olan problemler 3 puan olacak. Problemler renk kodlarıyla öğrencilere duyurulur ve zorluk dereceleri hakkında bilgi verilmez. Her öğrenci dilediği problemi kendi seçer.

Öğrencilerin hızlı boyama yapabilmek için 3 puanlık sorulara ya da kolay sorulardan daha çok çözmek için 1 puanlık sorulara yığılma ihtimali başlangıçta bizi düşündürebilir. Ancak soruları inceleyerek karar veren öğrencilerinizin kendi seviyelerinde problemleri kendiliğinden seçtiklerini göreceksiniz.

Problemleri renkli kağıtlara çoğaltıp ya da renk kodları vererek sabit bir masada havuz halinde bulundurabilirsiniz. Öğretmenler olarak dikkat etmemiz gereken en önemli şey öğrencilerin seçtikleri problemlere doğru yanıt verdiklerini kontrol etmemiz. Bunun için ikili grup çalışmalarından da yararlanabiliriz.

Leave a Reply